Bóle stawów – co jest ich przyczyną?

//Bóle stawów – co jest ich przyczyną?

Coraz młodsi ludzie skarżą się na przewlekłe bóle stawów, które znacząco obniżają komfort życia. Przeszkadzają w chodzeniu, uprawiania sportu, a nawet i wtedy, gdy przez długi czas pozostajemy w niezmiennej pozycji. Czego skutkiem są bolące stawy i jak wyeliminować problem?

Budowa stawu człowieka

Zanim przyjrzymy się powodom, przez które doskwierają bolące stawy, warto zgłębić budowę ludzkiego stawu. Składa się on z następujących elementów:

  • Torebka stawowa – odpowiada za stabilizację stawu, zabezpiecza go;
  • Błona maziowa – wyściela jamę stawową, produkuje maź zmniejszającą tarcie,
  • Jama stawowa – przestrzeń między kośćmi wypełniona mazią stawową,
  • Powierzchnia stawowa – czyli główka i panewka,
  • Chrząstka stawowa – pokrywa powierzchnię stawową, tu kości stykają się ze sobą.

Rodzaje ludzkich stawów

Stawy w ciele człowieka można podzielić ze względu na dwa kryteria: liczbę osi i liczbę kości je tworzących. Wedle pierwszego kryterium możemy wyróżnić stawy:

  • Jednoosiowe (zawiasowy ramienno-łokciowy, obrotowy między pierwszym a drugim kręgiem),
  • Dwuosiowe (eliptyczny promienno-nadgarstkowy, siodełkowy nadgarstkowo śródręczny kciuka),
  • Wieloosiowe (kulisty panewkowy biodra, kulisty wolny barku)

Ze względu na liczbę kości wchodzących w skład stawu możemy wyróżnić stawy:

  • Prosty (z dwóch kości),
  • Złożony (więcej niż dwie kości, np. łokciowy).

Bóle stawów – przyczyny

Co może być powodem tego, że stawy bolą? Zdiagnozowanie problemu samodzielnie może nie być łatwe – możliwych przyczyn jest wiele. Najczęstszym powodem bolących stawów jest ich przeciążenie, czego powodem może być np. nadwaga, zbyt ciężka praca fizyczna, ale i bieganie (biegacze najczęściej skarżą się na ból nóg i kontuzje).

Bóle stawów mogą zwiastować również różne choroby. To między innymi choroba zwyrodnieniowa stawów, reumatoidalne zapalenie stawów, dna moczanowa. Ból stawów to także objaw boleriozy, tocznia rumieniowatego, świnki, ospy i różyczki.

Jak widać – jest tego naprawdę sporo. Przyjrzyjmy się jednej z najczęściej spotykanych przyczyn bólów stawów.

Reumatoidalne zapalenie stawów

Powodem zapalenia stawów jest stan zapalny stawu nieznanego pochodzenia. Wskutek tego stanu, chrząstki ulegają niszczeniu, czego objawem jest ból i obrzęk stawu.

Przycyzny RZS nie są w pełni poznane. Podejrzewa się, że choroba ta warunkowana jest dziedzicznie lub skutek defektu układu odpornościowego. Badania wskazują, że kobiety są narażone na RZS 3 razy bardziej, niż mężczyźni. Za czynniki sprzyjające rozwojowi tej chorobie podaje się długotrwały stres i palenie papierosów.

Bóle stawów – leczenie

Zanim rozpoczniesz zażywanie jakichkolwiek środków na ból stawów, warto zbadać przyczynę dolegliwości u ortopedy. Niezależnie od zaleconej terapii, warto wesprzeć ją dobrym suplementem diety, który dostarczy twoim stawom substancji sprzyjających regeneracji.

Czego powinieneś szukać w środkach na bóle stawów? Pożądane składniki to kolagen – główny budulec stawów gwarantujący ich dobrą pracę, kwas hialuronowy – główny składnik mazi stawowej, cynk i selen – wzmacniające kości oraz witamina C niwelująca stany zapalne.

Dobry skład i działanie wykazuje środek Flexidium, który przetestujesz zupełnie za darmo. Produkt cieszy się dobrą sławą, co zapewnia mu naturalny i bezpieczny skład. To idealna propozycja dla tych, którzy chcą przywrócić stawom dawną elastyczność i znów cieszyć się aktywnością fizyczną.

2018-07-03T14:21:05+02:00